Geotermalna energija

Kaj je geotermalna energija?

Beseda geotermalna izhaja iz grške besede geo (zemlja) in terme (toplota). Torej, geotermalna energija je toplota iz notranjosti zemlje. Mi lahko zajemamo to toploto v obliki pare ali vroče vode in jo uporabljamo za ogrevanje stavb ali pridobivanje električne energije.

Geotermalna energija je obnovljiv vir energije, saj se nenehno proizvaja toplota v notranjosti zemlje.

Geotermalna energija se generira globoko v notranjosti zemlje

Zgradba notranjosti

geotermalna

Geotermalna energija je ustvarjena v jedru zemlje. V notranjosti počasi razpadajo radioaktivni delci. Zemlja ima več različnih plasti:

Jedro samo ima dve plasti: trdno jedro iz železa in zunanje jedro iz zelo vroče stopljenih kamenin, ki se imenujejo magma.

Plašč obdaja jedro in je približno 1.800 kilometrov debel. Je sestavljen iz magme in kamenin.

Skorja je najbolj oddaljena plast zemlje od središča in tvori celine in oceane. Plast skorje je od 5 do 8 km debela, pod oceani pa je skorja debela od 30 do 60 km

Zemljina skorja je razdeljena na koščke imenovane plošče. Magma je zelo blizu površine zemlje v bližini robov teh plošč. Med premikom plošč, pride do uhajanje magme iz notranjost na površino. Globoko pod zemljo se kamenje in voda ogrejeta s toploto iz magme. Temperatura kamnin in vode narašča proti podzemlju.

Ljudje po vsem svetu, uporabijo geotermalno energijo za ogrevanje svojih domov in za proizvodnjo električne energije. Mi lahko tudi izkoristimo stabilne temperature blizu površine zemlje za ogrevanje in hlajenje zgradb.

Uporaba geotermalne energije

Nekatere vrste geotermalne energije so bližje površini, druge pa zahtevajo vrtanje več km v zemljo. Tri glavne uporabe geotermalne energije so:

· Neposredna uporaba in sistemov za daljinsko ogrevanje z uporabo vroče vode iz rezervoarjev, ki se nahajajo blizu površine.

· Obrati za proizvodnjo električne energije potrebujejo vodo ali paro visokih temperatur (300 ° do 700 ° F). Geotermalne elektrarne so zgrajene na splošno, kjer se geotermalna skladišča pare km do 3km pod površino.

· Geotermalna toplotne črpalke uporaba tal, kjer je stabilna temperatura vode v bližini površine zemlje.

Neposredna uporaba geotermalne energije

Obstaja neposredna uporaba tople vode, kot vira energije že od antičnih časov. Stari Rimljani, Kitajci, Perzijci in avtohtoni Američani so uporabljali vroče mineralne vrelce za kopanje, kuhanje in ogrevanje. Danes se mnogi izviri tople vode še vedno uporabljajo za kopanje, in mnogo ljudi verjame v vroče mineralne vode in njih zdravilne učinke

Po kopanju, je najpogostejša neposredna uporaba geotermalne energije za ogrevanje stavb s sistemi daljinskega ogrevanja. Toplo vodo blizu površine zemlje lahko neposredno uporabimo v zgradbah in industriji za ogrevanje. Sistem daljinskega ogrevanja zagotavlja toploto za 95% zgradb v Reykjaviku na Islandiji.

Industrijska uporabe geotermalne energije so hrana dehidracijo, rudarstvo zlato, in pasterizacija mleka. Dehidracija, ali sušenje zelenjave in sadja, je najpogostejši industrijsko uporabljen način geotermalne energije.

Geotermalna Toplotne črpalke so energetsko učinkovite in stroškovno vedno bolj dosegljive

Geotermalne toplotne črpalke so ene najbolj energetsko učinkovitih, okolju prijaznih in stroškovno učinkovitih sistemov za vzdrževanje temperature v zgradbah. Čeprav večina domov še vedno uporabljaja tradicionalne peči in klimatske naprave pa geotermalne toplotne črpalke postajajo vse bolj priljubljene.

Uporaba konstantne temperature zemlje za ogrevanje in hlajenje

Medtem ko je temperatura nad tlemi velika spremenljivka od dneva do dneva in sezone v sezono, pa je temperatura 10 metrov pod zemeljsko površino skoraj konstantna med 10° in 15° C. Za večino področij to pomeni, da je temperatura tal po navadi toplejša od zraka v zimskem in hladnejša od zraka v poletnem času. Geotermalne toplotne črpalke uporabijo konstantno temperatur zemlje za ogrevanje in hlajenje zgradb. Namenjene so za prenos toplote iz tal (ali vode), v stavbe v zimskem času in povratni reverzibilni proces, v poletnem času.