Veter
Energija iz vetra
Veter je le zrak v gibanju. To je posledica neenakomernega segrevanja zemeljske površine, ki je osvetljena s soncem. Ker je zemeljska površina iz zelo različnih slojev zemlje in vode, absorbira sončno toploto na različnih stopnjah.
Dnevni ciklus vetra
Podnevi se zrak nad zemljo segreva hitreje kot zrak nad vodo. Topel zrak nad zemljo se širi in dviga, ter izpodriva hladen zrak, da pride na svoje mesto,tako se ustvarja veter. Ponoči se veter obrne, saj se zrak ohladi hitreje po kopnem, kot nad vodo.
Energija vetra za proizvodnjo električne energije
Danes, se energija vetra uporablja predvsem za proizvodnjo električne energije. Veter je obnovljiv vir energije, saj bo veter pihal, dokler bo sonce sijalo.
Starinske vetrnice, kot tudi dandanašnje vetrnice (imenovane tudi vetrne turbine) uporabljajo lopute za pretvarjanje vetra v kinetično energijo. Lopute so priključene na pogonsko gred, ki vrti električni generator za proizvodnjo električne energije.
V času, ko veter ne piha, se turbine ustavijo, posredno se tudi električna energija ne proizvaja.
Količina električne energije iz vetra, hitro narašča v zadnjih letih. Iz vetra pridobljena električna energija se je v Združenih državah Amerike skoraj podvojila med letoma 2006 in 2008.
Vetrne elektrarne zahtevajo skrbno načrtovanje
Ena prvih pomembnih stvari pri načrtovanju vetrnih elektrarn je, da se ugotovi,, kako hitro in koliko veter piha na mogočih lokacijah.
Hitrost vetra se povečuje z višino in tudi preko odprtih površin, ki nimajo protivetrne zaščite. Dobra mesta za postavitev vetrne elektrarne so vrhovi, gladko zaobljenimi griči, odprte ravnine ali obala, in gorske vrzeli.
Vetrnice v oceanu
Večina vetrnih elektrarn v svetu se nahaja v Evropi in Združenih državah, kjer vladni programi pomagajo podpirati razvoj vetrne energije. Leta 2008, so bile Združene države Amerike na prvem mestu v svetu v zmogljivost vetrne energije, sledijo pa jima Nemčija, Španija in Kitajska. Danska se uvršča na deveto svetu v zmogljivost vetrne energije, vendar pa proizvede približno 20% svoje električne energije iz vetra.
Veter je obnovljiv vir energije, ki ne onesnažuje, tako da nekateri ljudje to vidijo kot dobro alternativo fosilnim gorivom.
Najstarejši mlini na veter so bili odkriti v antični Perziji
Tradicionalni mlin na veter z Nizozemske
Od nekdaj, so ljudje izkoriščali energijo vetra. Več kot pred 5000 leti so stari Egipčani uporabljali veter za plovbo ladij na reki Nil. Kasneje so ljudje zgradili vetrnice za mletje pšenice in drugih zrn. Prve znane vetrnice zasledimo v Perziji. Stoletja kasneje so Nizozemci izboljšali osnovno obliko vetrnice.
Oljna kriza 1970 je povzročila spremembo energetske slike sveta. Ustvarila je zanimanje za alternativne vire energije. Utrla je pot za ponovni vstop vetrnic za proizvodnjo električne energije.
Pomanjkljivosti
Najresnejša pomanjkljivost vetrnic je vrtenje propelerskih lopatic v prostoru, kjer je populacija divjih ptic. Druga je, vizualni vpliv na pokrajino.